AN UNBIASED VIEW OF IRYDOTOMIA LASEROWA

An Unbiased View of irydotomia laserowa

An Unbiased View of irydotomia laserowa

Blog Article

Jaskra jest chorobą oka, która prowadzi (w pewnym uproszczeniu) do uszkodzenia włókien nerwowych w obrębie oka i nerwu wzrokowego. Większość przypadków tego schorzenia przebiega z podwyższeniem ciśnienia wewnątrzgałkowego (IOP – ang. intraocular pressure).

Najczęstsze powikłania po zabiegu irydotomii laserowej to krwawienie z tęczówki w trakcie zabiegu, przejściowy wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego po zabiegu, stan zapalny wewnątrz gałki ocznej mogący powodować zrosty tylne, uszkodzenie nabłonka rogówki.

U pacjentów z jaskrą z otwartym kątem przesączania występuje zwiększony opór przed odpływem cieczy wodnistej przez siateczkę beleczkową zwaną tęczówką. Natomiast u pacjentów z jaskrą z zamkniętym kątem przesączania drenaż jest zazwyczaj utrudniony. Zaburzenia mikrokrążenia, zmniejszona odporność naczyń, cytotoksyczność, czy stres oksydacyjny mogą również mieć pośredni wpływ na rozwój jaskry.

Irydotomia laserowa to zabieg wykonywany ambulatoryjnie u chorych z jaskrą. Może on spowodować trwałe obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jego podwyższenie w przebiegu choroby jest jednym z componentów uszkadzających nerw wzrokowy.

Co oznacza ból oka po irydotomii? Ból oka po irydotomii pojawia się stosunkowo rzadko. Zwykle jest on wynikiem zastosowanych przed zabiegiem kropli zwężających źrenicę.

Lekarz musi również zweryfikować stan nerwu wzrokowego. Jest to możliwe dzięki szerokim możliwościom badania w lampie szczelinowej.

Jeśli pacjent cierpi na zaburzenia krzepliwości krwi lub bierze leki zmniejszające krzepliwość należy o tym zawiadomić lekarza prowadzącego.

Jaskra jest podstępnie rozwijającą się chorobą, która prowadzi wraz z upływem czasu do ubytków w polu widzenia, a w skrajnych przypadkach nawet do ślepoty. Rozwój jaskry związany jest z uszkodzeniem nerwu wzrokowego, do którego często dochodzi w wyniku wzmożonego ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Materiały zamieszczone w serwisie Kliniki.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod irydotomia laserowa żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie.

Przy użyciu nowoczesnego lasera dokonuje nacięcia tęczówki. Czas trwania zabiegu nie przekracza ten minut, sam zabieg jest bezbolesny.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o przeprowadzeniu zabiegu irydomii laserowej konieczna jest odpowiednia kwalifikacja pacjenta, która obejmuje m.in. pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego i badanie ostrości wzroku. Sam zabieg związany może być z wystąpieniem powikłań w postaci przejściowego zwiększenia ciśnienia wewnątrz gałki ocznej czy śródzabiegowym krwawieniem do komory przedniej oka.

Zabieg irydotomii laserowej trwa zaledwie kilka minut. Po jego zakończeniu zwyczajowo podaje się pacjentowi tabletkę Diuramidu celem obniżenia ciśnienia śródgałkowego. Następnie, przez kilka dni, stosuje się krople przeciwzapalne.

Bezpośrednio po przeprowadzeniu irydotomii laserowej u pacjenta przeprowadza się dodatkowy pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. W okresie pozabiegowym, przez około tydzień czasu, pacjentom zaleca się regularne stosowanie specjalnych kropli przeciwzapalnych do worka spojówkowego. Mogący wystąpić po procedurze leczniczej ból gałki ocznej ma najczęściej charakter przejściowy.

Dzięki temu dziurka jest niewidoczna i nie powoduje zaburzeń widzenia. Celem zabiegu jest uzyskanie otworu obejmującego pełną grubość tęczówki o średnicy wystarczającej do odblokowania źrenicy. Przyjmuje się, że perforacja tęczówki następuje w momencie, gdy do komory przedniej napłynie barwnik wymieszany z cieczą wodnistą, a tęczówka cofnie się, co spowoduje pogłębienie komory przedniej na jej obwodzie. Przed zabiegiem pacjent musi być poinformowany o możliwych działaniach niepożądanych i powikłaniach zabiegu oraz musi wyrazić pisemną zgodę na ten zabieg i potwierdzenie, że jest świadomy tego, jakie zagrożenia on za sobą niesie.

Report this page